Trafik Sigortası Nedir

admin 17 Temmuz 2013 0

Trafik Sigortası NedirTrafik Sigortası, zorunlu sigortalardan biridir ve araç sahibi olan herkesin bu sigortayı yaptırması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası yapılmamış araçların trafiğe çıkması yasaktır. Trafik sigortası herhangi bir kaza, zarar durumunda olaya karışan tarafları maddi olarak koruma altına alır. Sigorta sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerlilik gösterir ve mutlaka her sene yenilenmesi gerekmektedir.
Milyonlarca aracın bulunduğu trafik birçok kaza riski barındırmaktadır ve maalesef her gün birçok kaza meydana gelmektedir. Trafik sigortası bu durumda belirlenen limite kadar maddi destek sağlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta trafik sigortasının karşı tarafın zararını karşılamasıdır. Yani sigorta yapılan araç için değil zarar verilen araç için sigorta maddi destek sağlamaktadır. Bunun oranını ise kusur yüzdesi belirler. Trafik sigortası, sigorta yapılan aracın kazadaki kusur yüzdesi oranında karşı tarafın zararını karşılamaktadır. Trafik sigortası teminatları üç ayrı bölümden oluşur. Bunlar maddi, tedavi ve yaralanma ya da ölüm olmak üzere başlıklara ayrılır. Her bölüm belirlenen limitler dahilinde araştırılır.
Trafik sigortası her sene yenilenmesi zorunlu olan bir sigortadır. Araç sahipleri sigortayı mutlaka her sene yeniden yaptırırlar aksi takdirde herhangi bir incelemede trafik sigortası süresi bir seneyi geçmiş olursa araç bağlanır ve trafiğe çıkamaz. Aracı geri almak için belirlenen bir ücret ya da durum yoktur ve aracı tekrar trafiğe çıkarmak oldukça zordur.
Trafik sigortası için daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorum Bırak »