Toyota’nın Hidrojen Destekli Otobüsü

admin 19 Ocak 2015 0
Toyota’nın Hidrojen Destekli Otobüsü

Toyota firması ürettiği Mirai adında ki hidrojen yakıt hücreli aracın ardından bu teknoloji üzerinden ilerleyerek otobüslerde kullanmaya başladı.

Toyota‘nın Hino adında ki bir firma ile birlik içerisinde geliştirdiği otobüsleri Japonya‘da yer alan Toyota City-Oiden hattında test amaçlı çalışmaya başladı.  Firmalardan Toyota, yakıt hücre sistemini, Hino ise hibrit teknolojisine sahip olan otobüsün şasi dahil olmam üzere tüm yapısını ve üretimini üstlendi. Otobüsün içerisinde seki adet 480 lt’lik yüksek basınçlı hidrojen tankı modülü, 2 adet ise yakın hücresi ünitesi ve 2 tane de motor yer alıyor. Doğayı kirletmeyen yapısı ile birlikte gelen en büyük özellik acil durumlar binalara yada her hangi bir yere elektrik sağlama imkanı tanıması.

Otobüsün testi açık yollar üzerinde geçecek. Gözle görülen kayıtlar sonucunda Ar&Ge çalışmalarına katkı sağlayacak. Bununla birlikte yakın deposunun dolumu yaklaşık olarak 10 dakika süren otobüsün, Klima gibi elektronik cihazlar ile kullanımdayken 150 km mesafe katedebiliyor.

 

Sende Yorum Bırak »