Spor Federasyonlarında Futbol Ayrımcılığı

admin 16 Aralık 2016 0
Spor Federasyonlarında Futbol Ayrımcılığı

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada açık ara en popüler spor dalı futboldur. Bu sebeple ne yazık ki diğer spor dallarına yeteri kadar ilgi gösterilmemektedir. Hatta spor gazeteleri ve spor dergileri neredeyse sadece spor haberleri yapmaktadırlar. Ülkemizde tam 36 tane spor federasyonu bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki spor basını kendisini futbol ile sınırlandırmıştır.

Futbol federasyonunun her cümlesi haber olurken diğer federasyonların büyük işler başarmasına rağmen haberleri yapılmamaktadır ve yapılsa bile futbola verilen kadar geniş bir yer verilmemektedir. Futbol en ufak atılımı ile ün kazanırken, diğer sporlar en büyük başarılarda bile küçük bir futbol haberinin arkasında gizli kalmaktadır. Tabi basının da kendisine göre haklı sebepleri var. Bu haklı sebeplerden en büyüğü ise okuyucuların neredeyse sadece futbola yönlenmiş olmalarıdır. Futbol haberlerini toplamanın ekonomikliği ve kolaylığı üzerine futbola olan yoğun ilgi ve talebin fazla olması da eklenince medyada futbol ayrımcılığı oluşmuş oluyor. Ancak unutulmamalıdır ki medya 4. temel büyük bir güçtür. Eğer okuyuculara farklı spor dallarından yeteri kadar haber verilirse insanlar diğer spor dallarına da ilgi duyacaklardır. Sadece futbol haberleri yaparak insanları tek spormuş gibi futbola yönlendirmek çok doğru değildir çünkü uluslararası mecrada sadece futbol yoktur.

Dünyada ve Türkiye’de Futbola İlgi
Sporun sadece futbol olarak sınırlandırılmış bir pencere sahip olduğunu ve spor alanına at gözlükler ile bakıldığınız sadece Türkiye için söylersek yanlış olur. Çünkü sadece Türkiye’de değil tüm dünya genelinde futbol ilgisi oldukça yüksek seviyededir. Bun rağmen olması gerektiğinden az olsa dahi futbolla beraber birçok spor dalında ülkemiz kendisini dışarıda göstermektedir. Bu çalışmaların hak ettiği seviyeye ulaşmasını ümit ediyoruz. Dünya’dan spor haberleri içerisinde bir Türk’ün göstermiş olduğu başarıyı görmek ve izlemek gurur verici. Sadece futbol oyuncularımızın diğer diğer spor dallarında da başarılarını gösteren sporcularımızın aynı değeri görmesini temenni ediyoruz. Bu nedenle basının futbolun dışında diğer spor dallarına da önem vermelidir. Basının çabalarının da sonucunda insanlar zamanla diğer spor dallarına ilgi duyacaklar ve zamanla bu spor dallarını benimseyip seveceklerdir.

Sende Yorum Bırak »