Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

admin 10 Mayıs 2013 0

Uzun yıllar boyunca 18 yaşını doldurmayı ve ehliyet almayı bekleyenler için 2013 yılı itibari ile ehliyet almak için neler yapılması gerektiğini açıklamak istiyoruz. Araba sürmeyi sevenler veya öğrenmek isteyenler ehliyet sahibi olmak ister iken pek çok yasa ile sürekli olarak değişiklikler yaşanmakta ve ehliyet belgelerinde de değişmeler görülmekte.
Ehliyet almak isteyen kişilerin öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşın altında olanlar hiçbir şekilde ehliyet sahibi olamamaktadır. 18 yaşından gün almış olmanızda ehliyet almanız için geçerli değildir ve 18 yaşını tam anlamı ile günü gününe doldurmuş olmanız gerekmekte.

Ehliyet için Gerekli Belgeler;
– Diploma Fotokopisi ; Son mezun olduğunuz okuldan alınmış diploma fotokopisinin aslı olması gerekmektedir. Kimi durumlarda noterden alınan aslı gibidir kopyası da ekstra olarak istenmekte.
– Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ; Ehliyet kursuna yazılır iken gerekli olan belgelerden biridir. Ancak o belgelerin dışında emniyete vermek için de 3 adet nüfus cüzdanı fotokopiniz olması gerekmekte.
– 15 Adet Fotoğraf ; Son 3 ay içerisinde çekilmiş olan ve yüzünüzü net bir şekilde belli eden 15 adet fotoğraf.
– Savcılıktan Temiz Kağıdı ; Adliye’ye giderek ehliyet için temiz kağıdı almak istiyorum diyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
– Sağlık Raporu ; Hastanelerden alınabilen ehliyet için sağlık raporu.
– Evli Bayanlardan Evlilik Cüzdanı Fotokopisi ; Sadece evli bayanların bulundurması gerektiği bir belgedir.
– Kan Grubu Kartı ; Kan merkezlerinden rahatlık ile alacağınız kan grubu kartı. Doğru olmalıdır, ehliyet belgenizde bulunacak maddelerden biridir.

Sende Yorum Bırak »