Araç Servis Otomasyonu Nedir?

admin 24 Haziran 2014 0
Araç Servis Otomasyonu Nedir?

Araç servis otomasyonu günümüzde araç servislerinde yer alan bilgisayarlı arıza tespiti ve onarımı gibi konularda kullanılan otomasyon türüdür. Otomasyon programları çerçevesinde geliştirilen birçok program ile bilgisayarlı arıza tespiti yapılabilmektedir. Servislerde kullanılan otomasyon programları sayesinde günümüzde üretilen birçok aracın arıza tespiti kolaylaşmaktadır. Oto servislerinde uygulanan otomasyon ile arıza tespiti uygulamaları sayesinde son teknoloji ürünü parçalarda bile arızalar çok kısa yoldan bulunabilmektedir. Böylece servise getirilmiş olan arızalı otomobil kısa sürede arızası tespit edilmekte ve tamiri yapılabilmektedir.

Teknolojinin gelişiminin otomotiv sektörüne olan etkisi neticesinde bu tür programlara olan ihtiyaç oldukça artış göstermiştir. Aracın markası ve modeline göre farklı otomasyon programları kullanılmaktadır. Büyük araçlar kategorisine giren kamyon, otobüs gibi araçların arıza tespiti yapılırken oto tamiri işletmelerinde kullanılan otomasyon programları ile binek ve ticari araçların arıza tespitleri sırasında kullanılan otomasyon programları arasında farklılıklar vardır. Son yıllarda üretilen araçlar teknolojik donanım açısından çok farklı ve gelişmiş parçalara sahip olduğu için otomasyon sistemlerinde kullanılan programlar sayesinde küçük ama işlevi büyük olan parçaların arıza tespitinde hiç zorluk çıkmadan kolayca yapılabilmektedir.

Otomasyon programları sadece arıza tespitinde kullanılmamakla birlikte oto servislerine getirilen araçların bilgilerini kaydetmek için her yönüyle detaylandırılmış programlardır. Aracın motor tipinden tutun da modelinin, markasının, yaşının, renginin ve daha bir çok özelliğinin kayıt edildiği otomasyon programları sayesinde servise getirilen araçların periyodik bakım dönemleri de kayıt edilmektedir. Örneğin periyodik bakım için servise getirilen bir aracın ilk olarak otomasyon programı ile bilgileri alınıp kaydedilir. Bir sonraki servise getirileceği dönem hesaplanır ve otomasyon programına kayıt edilir araç sahibi bir sonraki dönemde aracının periyodik bakımını yaptırmak üzere servise getirdiğinde otomasyon programındaki kayıtlı bilgiler ile bakım tekrar yapılır.

Sende Yorum Bırak »